Overbooking: Uçuşlarda Fazladan Bilet Satmak

Türkçemize ‘Dayanışma’ olarak geçmiş olan ‘Overbook’ tabiri; bazı yolcuların bilet rezervasyonları olmasına rağmen çeşitli nedenler dolayısı ile uçuşa gelememesinden kaynaklı ortaya çıkmıştır. Havayolu firmaları bu durumu tolare edebilmek için uçuşlarda fazladan bilet satma uygulamasına gidebilir. Hemen belirtmeliyim ki bu havayolu firmasının yaptığı bir kurnazlık gibi değil uluslarası hava otoritelerince havayollarına verilmiş bir hak uygulaması gibi düşünülebilir.

Örneğin, uçuşta rezerve edilebilecek 100 adet koltuk var ise o uçuşta 110 adet koltuk satılarak ‘Overbooking’ yapılmış olur.

Böyle Bir Durumda Ne Yapmalı?

Bu tahminen hesaplanan rakamlar olduğu için tabii ki yolcuların çoğunun uçuşa geldiği ve bundan dolayı bazı yolcuların madur olduğu olaylar olmuyor değil. Havayolu firmaları böyle durumlarda öncelik sırasını önce check-in yapanlara vermek gibi uygulamalara gittiğinden dolayı olabildiğince erken check-in yapmak sizin için avantaj sağlayabilir. Aynı zamanda istediğiniz koltuğu da erkenden rezerve ettirmiş olursunuz. Üzülerek söylüyorum ki her şeye dikkat etseniz dahi sizin kontrolünüz dışında böyle bir durum ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman var. Fazladan bilet mağduru olduğunuz zaman havayolu size bir sonraki uçuşta bilet, belirli bir miktar tazminat ve sonraki uçuş ertesi güne kalıyor ve aceleniz yok ise konaklamanızı karşılama gibi tekliflerde bulunabiliyor. Hatta sonraki uçuşta business class sınıfından bilet teklif edebilirler. Her ne olursa olsun acil işinize yetişmeniz gerektiğinde bunların hiç bir mânası kalmıyor. Size teklif edilen tazminat ile başka bir firmadan bilet alabilirsiniz. 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi