Sözler

Si Vis Pacem Para Bellum Ne Demek?

Si vis pacem para bellum nedir ve ne anlama geliyor? Si vis pacem para bellum sözünün anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli Latince cümle ve kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”si vis pacem para bellum” cümlesinden söz edeceğiz.

Si Vis Pacem Para Bellum Nedir? Ne Demek?

Si vis pacem para bellum, ”eğer barış istiyorsan savaşa hazırlan” ya da ”barış istiyorsan savaşa hazırlıklı ol” anlamına gelen Latince bir sözdür.

Kullanım alanları oldukça sınırlı olan Latince dilinin nadide örneklerinden olan ”Si Vis Pacem Para Bellum” sözü, barış istemenin bir bedeli olduğunu ve bunun savaş gibi zıt bir kavramla gerçekleşebileceğini ifade etmektedir. Tasavvufta yer alan ”olmak için olmamak gerekir” sözüyle benzer bir mesaja sahip olan bu söz, barış üzerinden iyi olan ve hoş şeyleri tasvir ederken; savaş üzerinden de kötü ve istenmeyen şeyleri betimler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ”yurtta sulh dünyada sulh” sözüyle de ilişki kurmak gerekirse, bu söz barışın değerine atıfta bulunur. Zira siz eğer bir barış istiyorsanız, bu barış karşı tarafın da istediği bir barış ise anlamlı olmayacaktır. Ancak siz barış isteyip savaşa hazırlıklı olduğunuz vakit karşı tarafın niyetini önemsemeden kazançlı çıkan taraf olacaksınız.

Si Vis Pacem Para Bellum yazılı bir yüzük

Uluslararası ilişkilerde yer alan ”güvenlik ikilemi” de bu söylemle doğrudan ilişkilidir. Bu teoriye göre devletler, karşı tarafın ne niyet ve amaçta olduğunu bilemez ve bunu kesinlikle tahmin edemez. Uluslararası ilişkileri belirleyen bir üst otorite olmadığı için devletler, kendileri için en kötü senaryoyu, yani bu söz çerçevesinde savaşı, seçerler. Zira karşı tarafın ne düşündüğünü hiçbir zaman tahmin edemeyecektir. Bu nedenle devletler her zaman güç artırımında bulunmalıdır. Biraz daha derine indiğimizde de burada bir ihtilaf olduğunu görürüz: Zayıf devletler ne yapacak? Güçlü devlet güç artırımında bulunur; zayıf devlet ise güç dengesi yapar.

Bu söz özelinde devletler ya da insanlar, her zaman pro-aktif olmak ve olaylara karşı pro-aktif yaklaşmak zorundadırlar. Zira kazançlı çıkmak için bir sonraki adımı hatta en kötü ihtimali göz önüne almak gerekir.

İleri Okuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds