Sağlık

Propolis Sütle İçilir mi?

Propolis, arı kovanların içerisinde belirli bir sterilizasyon sağlamak için kullanılan üründür. Üründe bulunan maddeler kovanlara dışarıdan gelen bakteri ve böcekleri tamamen savar ve rahat bir savunma sistemi oluşturur. Bunun yanında çoğu kişi bilmese de bal peteklerini onarmak için de kullanılabilmektedir. Vitamin olarak kullanılan bu ürün, insanlarda bağışıklık savunmaları için destek sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Propolis kullanımı aç ve tok karna şeklinde hiç fark etmemektedir. Uygun bulduğunuz bütün vakitlerde kullanabilirsiniz fakat gün içerisinde almayı unutmayınız. Su içerisinde çözüme uğrayabilen propolise su, süt, kahve ve daha farklı şeyleri ekleyerek kullanabilirsiniz. Bunun yanında suda çözünmeyen halini yoğurt, bal, pekmez, tahin vb. şeyleri ekleyebilmeniz mümkündür. Yani kısaca propolis, sütle birlikte içilebilir. Tamamen zevklerinize göre bunu ayarlayıp tüketebilirsiniz.

Propolis kullanımı belirli bir yaş sınırına uymaktadır. Özellikle 11 yaşa altına önerilmeyen ilaç, yetişkinler için günde 20, çocuklar içinse yarısına kadar düşmektedir.  Kullanmama konusunda ise bala alerjisi olan ve herhangi bir ameliyata girecek olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.