Sandık Başkanı ve Sandık Görevlilerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

24 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanlığı Seçimleri var. Bu seçimler, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kritik seçimlerinden biri olabilir. Bu seçimde demokrasinin gücüne ve gereğine inanan her vatandaşın daha temkinli ve daha ihtiyatlı olması gerekiyor. Geçtiğimiz seçimlerde pek çok olumsuz olay yaşandı. Trafoya kedi girmesi, mühürsüz oyların kabul edilmesi gibi. Hal böyle olunca sandık görevlilerine büyük iş düşüyor. Peki sandık görevlilerinin vazifeleri nelerdir? Sandık görevlisinin görevleri nedir?

Sandık görevlilerinin görev ve sorumlulukları anayasanın ilgili maddesinde açıkça belirtilmiştir. Sandık görevlilerinin görevleri nelerdir?

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Bilgiler 7. Sınıf Çalışma Kitabı Neden Toplatıldı?

MADDE 70 – Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamazdan önce, ilk iş olarak, sandık başında, sandık kurulu ve hazır bulunanlar önünde birer birer şöyle and içerler:

(Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre dosdoğru yapacağıma, namusun, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine and içerim.)

Görüldüğü üzere sandık görevlileri, hiçbir tesir altında olmadan, seçim sonuçlarını “tam ve eksiksiz, doğru” bir şekilde belirlenmesi için görev yapan yetkililerdir.

İlginizi Çekebilir:  Fenerbahçe-Beşiktaş Derbileri

Sincan’da yapılan oy usulsüzlüğü gelin hep beraber izleyelim:

Bu seçimlerde hiç kuşkusuz sandık görevlilerinin sorumlulukları pek fazla. Malumunuz geçtiğimiz seçimlerde tam 2.5 milyon mühürsüz oy vardı. Bu seçimde de aynısının yaşanmaması için sandık görevlilerinin işlerini namusuyla yapmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır.

Trafoya kedi girmesi yalanlarına maruz kalmamak ve demokrasinin getirilerine razı olmak adına bu seçimler hayati önem taşıyor. Başta sandık başkanı ve görevlileri olmak üzere demokrasiye inanan ve tek adam rejimine karşı çıkan her vatandaşın seçim günü, sonuçlar açıklanana kadar sandıklara sahip çıkmasıdır. YSK başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş seçim sonuçlarını çarpıtabilir fakat sandığa sahip çıkan gönüllüler, bunu engelleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Sivas Eski Ülkü Ocakları Başkanı Oğuz Bulut'un 15 Yaşında Bir Çocukla Basılması

Sandığa sahip çık!

Mühürsüz Oy Ne Demek? Mühürsüz Oyların Kabulü Ne Anlama Geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara