Şimdi Kudüs, İsrail’in Başkenti mi?

Son günlerde diplomatik ilişkilerin göstergesi olarak patlak veren Kudüs meselesi bugün belirtilerini gösterdi. Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksanın bulunduğu Kudüs, siyonist bir ülkenin başkenti olarak tanınmak istenidi ve bu Amerika Başkanı Trump’un şu sözleriyle kesinlik kazandı!

Bir takım vaatler vermiştim. Sorunlarımızı başarısız olmuş taktiklerle değiştiremeyiz. Bütün zorluklar yeni bir yaklaşım gerektirir. Bugün yeni bir yaklaşımı belirliyoruz. AMERİKAN BAŞKANLARI BU YASAYI UYGULAMADI

1995’te Kongre Kudüs Elçilik tasarısını kabul etti ve elçiliği Kudüs’e taşıma tavsiyesinde bulundu.Bu yasa, her iki partinin de verdiği oylarla kongreden geçti, Senato’dan geçti.Ancak 20 yıl boyunca bütün eski Amerikan başkanları bu yasayı uygulamaya koymamayı tercih etti.

Ya da Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamayı tercih etti ve başkanlar bu yasayı uygulamayı koymadılar ve bunun barış davasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle yaptılar. BAZILARI CESARET EDEMEDİLER

Bazıları cesaret edemedi bazıları da böyle muhakeme ettiler ve 20 yıl boyunca bu yapıldı. 20 yıl sonra İsrail – Filistin arasında kalıcı bir barışa ulaşmış değiliz.Aynı uygulamayla farklı bir sonuca erişeceğimiz şüpheli.

KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAN TANIDIM

Artık resmi olarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karar verdim. Benden öncekiler de kampanya için bu vaatlerde bulundular ama yerine getiremediler. İsrail – Filistin arasındaki barış çabalarına katkısı olacağını düşünüyorum

Amerika’nın bu desteğinin ardından Fransız Cumhurbaşkanı, Trump’ın kararını duyurduğu açıklamanın hemen ardından bir mesaj yayınladı ve şöyle dedi: “ABD’nin Kudüs ile ilgili tek yanlı kararını desteklemiyoruz”

Türkiye’de olaya sessiz kalmadı binlerce insan sokaklara döküldü ve tepkisini konsolosluklar önünde yapmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika’nın Kudüs kararına ilişkin “Amerikan Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır” Açıklamasında bulundu.

Bunun ardından işte Bakan Çavuşoğlu’nun sözleri;
Sadece Türkiye’den ya da Müslüman dünyasından değil, dünyanın her yerinden gelen uyarılara rağmen Trump Kudüs hakkında açıklamasını yapmıştır. Sorumsuz açıklamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz. Böyle bir açıklama uluslararası hukuklara aykırıdır. Güvenlik konseyi dahil üyelerine saygı gösterilmelidir. ‘Ben böyle bir açıklama yaptım bu böyle olacak zannediliyorsa’ yanılıyorlar. Kudüs bir açıklamayla İsrail’in başkenti olmaz.
Bu açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz.

Yine devamından çok daha çarpıcı ve şaşırtıcı açıklamalarda gelmeye devam ediyor. En şaşırtıcısı ise Hamas yöneticilerinden Muhammed Ebu Asker, yürüyüş sırasında yaptığı açıklamada, “İşgal ne kadar sürerse sürsün Kudüs tarih boyunca Müslümanların olacaktır.” dedi.

Filistin’den de cevap gecikmedi. Kudüs’ün Filistin devletinin ebedi başkenti olduğunu söyleyen Abbas, “Kudüs, Filistin Devletinin ebedi başkentidir. Herhangi bir değişim girişimine karşı dirençlidir” dedi.

Amerika’nın onayını, kabul görülmüş ve reddedilmeyen bir karar olarak algılayan önemli internet bilgi servisi ‘Wikipedia’ sitesini Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak yeniledi. Dünyaca kabul görmeyen kararı yayınlamakla, hizmet ettiği ve bilgisinin kaynağı olan Amerika’ya bağlılığını ve güvenilirsizliğini bir kez daha göstermiş oldu. 

Fakat süreç nasıl ilerler basıl sonuçlanır. Müslümanlar bir araya gelir mi? Hani o çok beklenilen birlik için bu durum şer görünen bir başlangıç mı olur bilinmez fakat, durum onu gösteriyor ki, Amerika bazı şeyleri kendine dert edinmiş. Bir zamanlar savaş sonrasında ilkeler yayınlayarak çıkarlarını koruyan Amerika bugün de düzenini bozmayarak dünya üzerinde hükmünü sürdürmeye devam etmedikte. “Dünya 5’ten büyüktür” naraları attığımız doğru fakat. Bunu gerçeğe dökmek çokta kolay olmayacaktır. Kudüs Müslümanların gözünde şuan yayınlanan bir ‘Diriliş Ertuğrul’dan’ daha değerli olmadıkça. Daha fazla gündem taşımadıkça, attığımız naralarda boşa gidecektir. Bugün bir nebze Kudüs ruhu taşımaktaktaysak eğer akşam başımızı yatağa rahat koyabiliyor muyuz ona bakmalı?

Fakat şu da olmasın ki, sesimizi 1-2 gün fazla çıkarıp, kesmemiz için emir geldiğinde susanlardan olmayalım. Derdimiz, şahidimiz olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir