Sağlık

Sporda Nefes Darlığı Neden Olur?

Günümüzde hem ülkemizde hem de yabancı ülkelerde oldukça fazla şekilde yaygınlaşmaktadır spor branşları. Özellikle  ülkemizde biraz daha fazla olmaya başladı amatör branşlarla uğraşan insanların sayısı. Genel olarak vücut geliştirme, pilates vb. gibi spor branşlarında katılım eskiye göre çok daha fazla oluşmaktadır. 

Sporun yaygınlaşması ile birlikte sağlık açısından da birçok konu merak edilmeye başlanmıştır. Bunlardan bazıları spor aletlerinin doğru kullanılması,beslenme, sporun verimli kullanılması için gerekli saat dilimi olsa da en çok merak edilen konulardan birisi de nefes darlığının neden olduğudur.

Özellikle amatör sporcular için daha doğrusu sağlıklı kalmak ve hobi olarak yapan insanlar için bu konu daha bir önem taşımaktadır.

Spor esnasında neden nefes darlığından bahsetmeden önce kısa bir tanımını gerçekleştirelim.

Nefes darlığı basit tanım ile kişinin efor sırasında zorlanma veya daha fazla hava ihtiyacı duymasıdır. 

Günlük yaşantımızda nasıl ki birçok ihtiyaca gerek duyuyorsak nefes alıp vermeye de spor esnasında efor sarfedildiği için daha fazla ihtiyaç duymaktayız.

Oksijene ihtiyaç duyduğumuzu hissettiğimiz bir başka durum da spor yaptığımız zamanlardır. 

Nefesimiz nasıl olmalıdır ?

Koşarken yada herhangi bir spor ile uğraşırken her insanın istediği tek şey aslında  koşu yapıyor isek daha hızlı ve verimli koşmak, diğer aktivitelerde bulunuyor isek; mesela ağırlık kaldırmada daha fazla ağırlığı kaldırmaktır.

Spor esnasında ise nefes nefese kalmamızın sebebi ise; vücudumuzun oksijen taşıma kapasitesinin yetersiz olma durumunda ortaya çıkmaktadır.

Vücudumuzun spor esnasında oksijen taşıma kapasitesi, temel olarak kanın kalbe oksijen taşıma kapasitesi ile eş değerdir.

Bu kapasite az olacağı için daha sık nefes alarak vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni almaya çalışmak için çaba sarf edilir.

Nefes Nefese kalma durumu ise bu tarz anlarda ortaya çıkmaktadır.

Bahsedilen bu  kapasite ne kadar büyükse, o kadar yüksek tempolarda uzun süre antrenman yapılabilmektedir.

Doğru nefes nasıl olmalıdır ?

Gerek koşu gerek ise diğer spor branşlarındaamatörten profesyonele doğru şekilde nefes alıp vermek çok önemlidir.  Antreman yada herhangi bir spor aktivitesi yapılırken çok hızlı nefes alıp vermek, anaerobik solunuma işaret etmektedir; yani artık oksijensiz antrenman yapıyorsunuz denilebilir.

Genel olarak hangi branş olursa olsun nefes darlığı esnasında en basit çözüm temponuzu düşürün, derin nefes alabilecek duruma getirin nefes alışverişinizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi