Tetikleyiciler Kimlerdir? Tetikleyici Ne Demek?

Hayatta bir şeylerin veya bazı insanların sizi tetiklemesi gerekir. Harekete geçmek için tetikleyicilere ihtiyacınız vardır. Kimi zaman tetikleyicilere ihtiyaç duymayız ama çoğu kez onların olmasını, müdahale etmesini bekleriz. Kıvılcım dedikleri, bazı olay ve gelişmelerin alevlenmesini sağlayan kişi ve olaylardır tetikleyiciler.

Hayatta harekete geçmek, düşüncede kalmayıp işi eyleme dökmek için bazı şeylerin veya bazı insanların size ‘haydi’ demesi gerekir. Demeyle olmaz demeyin. Herkes kendini pohpohlayacak birilerine ihtiyaç duyar. Bu sayede büyük devrimler, kayda değer gelişmeler ve büyük olaylar olur. Bu sayede dünya yerinde saymaz ve her gün biraz daha değişir, güzelleşir ve renk kazanır. Oysa dünyanın sabit kaldığını, milyarlarca yıl değişmediğini hayal etsenize.

Şimdi değilse ne zaman?

Bir eyleme kalkıştığınızda her şeyi planlamış olursunuz. Şu sırada şunu yapacağım, şöyle derse şunu diyeceğim gibi her ihtimali kafanızda kurmuşsunuzdur. Fakat bir şey eksik; her işin başında olduğu gibi biraz cesaret, biraz güven ve bir miktar da risk. Havuzun başında dururken arkanızdan aniden itiveren muzip arkadaşlarınız gibi birileri çıkar ve atıverir sizi suya. Bir tetikleyici bulmuşsunuzdur. Gerisi sizin hünerinize kalmıştır.

Bazen tetikleyicilerin bir kişi olması gerekmez. Örneğin bir olaydan etkilenen insanın o olay üzerine farklı bir eyleme girişmesi gibi. Devletlerarası da etkileşimim mümkün olduğu günümüz dünyasında sosyal medya ile beraber insanlar birbirlerini çok çabuk etkileyebiliyor, çok çabuk hareket edip çok çabuk bir arada toplanabiliyorlar. Bu ortamda tetikleyicilerin bir olay olması mümkün. Olayın teşhiri tetikleyici unsurun oluşması için yeterli bir sebep olacaktır.

Tetikleyiciler harekete geçirme kapsamında oldukça işlevsel bir toplumsal rol üstlenirler. Gelişme ve ilerlemelerin en temel sebepleri olsalar da kimi zaman istenmeyen olayların da başrolünde olabiliyorlar. Sizi harekete geçiren tetikleyicinin neleri söylediğine bakmadan önce ne sonuçlar doğurabileceğine bakmak gerekir. Örneğin bir Sırp milliyetçisinin, veliahdı öldürmesi 4 yıl süren koca bir savaşın tetikleyicisi olmuştu. Konuyla ilgili olarak Jonah Berger’ın Bir Ürün Ya da Fikir Nasıl Popüler olur adlı kitabını okumak faydalı olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.