Türklerin İlk Yurdu Neresidir?

Türklerin ilk yerleştiği, ana yurdu neresidir? Türkler tarih sahnesine ilk hangi coğrafyada çıkmıştır. Eski Türk devletleri ve Türkler hakkında en çok merak edilen soruların başında yer alan “Türklerin ilk yurdu” meselesi, tarihçilerin de ihtilafa ve görüş ayrılıklarına düştükleri bir konudur. Bu konu hakkında net bir görüş birliği olmasa da güçlü sav ve düşünceleri sizler için derledik. Daha önceki yazılarımızda eski Türk devletleri ve devlet yapısı hakkında çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Türklerin ilk yurdu” meselesinden söz edeceğiz 

1) Birtakım yazılı kaynak ve belgelere göre Türkler, milattan önce 2000’li yıllara değin Altay-Sayan dağlarının kuzeybatı bölgesinde yaşamışlar ve daha sonra ise Ural-Altay bölgesine göç etmişlerdir. 

2) Son dönemlerde yapılan araştırma ve ortaya konulan delil ve incelemelerde ise Türklerin ilk yurdu olarak Altay-Sayan Dağları’nın kuzeybatısı, Tanrı Dağları’nın kuzeyi, Hazar Denizi’nin doğusu, Sibirya steplerinin güneyin olarak nispeten daha geniş bir alan olarak belirlenmiştir. 

3) Söz konusu bölgenin coğrafi konumu göz önüne alındığında bölgenin oldukça geniş bir alanı kapsadığını gözlemleriz. Bu coğrafyanın ise tamamı Orta Asya denilen bölgenin sınırları içerisinde kalmaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere Türklerin ilk yurdu hakkında kesin bir görüş birliğine varılmış değil. 

Türklerin ilk yurdu veya tarih sahnesine ilk çıkış yeri hakkında tam bir noktanın gösterilemesinim nedenleri ise;

İlginizi Çekebilir:  Divan-ı Mezalim Nedir? Divan-ı Mezalimin Görevleri Nelerdir?

1) Türk’lerin göçebe bir yaşam biçimini benimsemesi ve 

2) Türklerin yazılı kültürle geç tanışmış olması etkili olmuştur. 

Türklerin yazılı kültürle geç tanışmış olması, daha önce yaşamış olduğu yerlerin de tam olarak bilinememesine neden olmuştur. Orta Asya’da yapılan kazılarda rastlanan pazırık ve halılardan yola çıkılarak kazının yapıldığı yerlerde Türklerin yaşamış olabileceği dile getiriliyor ancak bu da net bir biçimde doğrulanamamaktadır. 

Örneğin Milattan önce 8. Yüzyıl ile 2. Yüzyıl arasında hüküm süren İskitler, bilinen ilk Türk topluluğu olarak kabul edilir. Hatta en ünlü hükümdarları olan Alp Er Tunga’nın da Türk olduğu bilinmektedir. Fakat egemenlikleri altında yaşayan topluluğun önemli bir bölümünün Farslardan oluşması, Türk Devleti olup olmadığını sorgulatmaktadır. 

Ancak yapılan Türk’lerin ilk yurdu üzerine yapılan araştırmalar ve İskitlerin yaşadığı bölgelerin birbirleri ile büyük oranda uyuşması bu bilginin doğruluğunu artırmaktadır. Tarihi bilgilerin zamanla değişebilir olduğunu hatırlatarak belge ve kanıtlar çerçevesinde bu konuyu burada sonlandıralım.

İlginizi Çekebilir:  Oğuz’ların 24 Boyu ve Boyların Kurduğu Devletler

Kaynak: Wikipedia, Kemal Karakaya (KPSS Tarih Konu Anlatımlı, s.2-3-4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara