Younes Belhanda Arap mı?

Galatasaray’da forma giyen ve çoğu zaman Arap olarak nitelendirilen Younes Belhanda, herkesin bildiği şekliyle Arap mıdır? Özellikle Galatasaray taraftarları tarafından “Arap” olarak bilinen Belhanda, esasen bir “Arap” değil. 

1990 yılında doğan Younes Belhanda, Faslı’dır yani Arap değil. Arap ülkeleri Kuzey Afrika’da Mısır ile başlar fakat Mısır’da dahi çeşitli ihtilaflar vardır. Mısır’ın yerli haklı olan Kıptiler de ülkenin önemli bir kısmını oluşturması bakımından önemlidir. 

Sofian Feghouli ile yakınlığı nedeniyle medyada yer alan Younes Belhanda, sanılanın aksine Arap değil Berberi’dir. 

(Detaylı bilgi için Garip Bir Millet: Berberiler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz) 

Berberiler; Fas, Tunus, Cezayir ve kısmen de olsa Mısır’ın yerli halkıdır ve bu halklar Arap değillerdir ve Araplarla hiçbir alakası yoktur. 

İslam Ordularının Hz. Osman ve Hz. Ömer döneminde Kuzey Afrika’nın fethini tamamlamasının ardından Berberiler de yerel inançlarından vazgeçip Müslüman olmuşlardır. 

Sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Tolunoğulları, Fatimiler, Ihşidiler, Eyyubiler, Memlüklüler ve Osmanlı hakimiyeti altında yaklaşıl 1300 sene yaşayan Berberiler, şu anda Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerde nüfusun ciddi çoğunluğunu oluştururlar. 

Berberiler, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Trablusgarp’ta Derne ve Tobruk müdafaasında omuz omuza İtalyanlar’a karşı savaşmışlar ve Türklerin yanında yer almışlardır. 

Velhasıl, Belhanda Arap değil Berberidir. Ünlü Berberilere örnek verecek olursak:

  • Zinedine Zidane

Garip Bir Millet: Berberiler

İlginizi Çekebilir:  Milli Teknik Direktör Yılmaz Göktekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara