Mağazacılar Buraya: Kabin Dağıtmak ve Kabin Toplamak

Mağazada çalışanların yakından bildiği iki şeyden söz edeceğim sizlere: Kabin dağıtmak ve kabin toplamak. Kabin dağıtmak nedir? Kabin toplamak nedir? Kısa kısa bahsedeceğim.

Efendim öncelikle mağazada çalışmak zordur. Zorluğu işten değil insandandır. Günde yüzlerce insanca muhatap oluyorsunuz. Bu nerede, şu kaldı mı, şunun şu rengi var mı, değiştirmek istiyorum ama bulamıyorum, yardımcı olur musunuz gibi binbir çeşit sorularla akşam kapanışta kafa bir balon kadar şişiyor. Mağazada iki şey var ki ölüm. Bunlardan ilki kabin toplamak.

Kabin Toplamak

Koton, LC Waikiki, De Facto gibi mağazaların ziyaretçileri bildiğiniz üzere çok oluyor. Kabinler de haliyle oldukça yoğun. Müşterileri yönlendirmeye, kadın-erkek kabin ataması yapıyorsunuz kendi kendinize. Sonra işin kontrolünün özellikle hafta sonları elinizin altından kayıp gittiğini görüyorsunuz. Eyvah ki kabinle görevli bir çalışan olmasın. İşte o zaman kapanışı unutun. 12’ye kadar yolu var.

Kabinlere doğru yol alıyorsunuz ama aklınızdan “allahım lütfen olmasın” temennisini diliyorsunuz. Sonra kabinin kapısını ya da perdesini açtığınızda o korkunç manzarayı görüyor ve bir iki saniye silsile saymaya başlıyorsunuz. Zira kabin arşa kadar çıkmış. Askılar penyelere, etiketler tişörtlere, takılar ayakkabılara girmiş. Pek tabi bu durum çilekeş satış danışmanlarının korkulu rüyası.

Toplaması, katlaması, yeniden askılaması derken epey uzun ve zahmetli bir iş. Mesela kabin eğer umulandan daha fazla dağılmışsa kabin patlaması, kabin patladı gibi terimlerle durum ifade edilir.

Kabin Dağıtmak

Kabin toplamaktan daha az yorucu bir iş olan kabin dağıtmaya satış danışmanları arasında “kabin azabı” denilir. Evet, azaptır; çekilmez. Bin dereden gelen elbiseleri tekrar olduğu yere koymak, elinizde o ağır yükü taşımak azap değil de nedir?

Kabin dağıtırken, elinize bir reyona askılar gibi yerleştirdiğiniz elbiselerin teker teker aklınızda olması gerek. O orada; bu burada. Dön dolaş bir daha, unuttum bir daha. Kapanışa az kaldı, biraz acele, keşmekeş ölüm ve kabin yine sabaha taşmıştır. Sabahçı arkadaş zaten dünden seve seve razı olmak zorunda. Yeter ki müdür yardımcısı ve şef görmesin. O kabin iki yıl devredilir.

Kabin büyük bir züldür değerli müşteriler. Kazaklarınızı katlayıp yerine koymanıza gerek yok. Yalnız kabinde ayağınızın altına sermek için aldığınız kazakları orada öylece bırakmayın, askıları bilinçli bir şekilde birbirine bağlamayın yeter.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Mağaza Müzikleri

Koton’da Çalışmak

Mağazada Çalışmak

Benetton’da Çalışmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi