Biyografi

Ebuzziya Tevfik Kimdir? Eserleri? Görüşleri?

17 Şubat 1849’da İstanbul’da doğan ve 27 Ocak 1913’te aynı şehirde hayatını kaybeden bu kişi, Osmanlı gazeteci ve yayıncısıdır. Asıl adı Mehmet Tevfik’dir ve Hasan Kamil Efendi’nin oğludur. Cevriye Kalfa Sıbyan Mektebi’nde eğitim aldı, ancak babasının ölümü üzerine okulu bırakarak Maliye Sergi Kalemi’nde çalışmaya başladı. Özel dersler alarak kendini geliştirdi ve 1864 yılında Ruzname-i Ceride-i Havadis gazetesinde yazmaya başladı.

Namık Kemal ve Şinasi ile tanıştıktan sonra Yeni Osmanlılar Cemiyeti’ne katıldı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı, aynı zamanda Şûray-ı Devlet üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu. Daha sonra yazmaya odaklandı ve Namık Kemal, Reşad ve Nuri beylerle birlikte “İbret” gazetesini çıkardı. Farklı gazetelerin yanı sıra kendi yayın organlarını da kurdu. Özellikle “Salname-i Ebüzziya” adlı yıllığı ve “Mecmua-i Ebüzziya” dergisiyle tanındı. Modern bir matbaa kurarak yayıncılığın yanı sıra hat ve süsleme sanatında da yetkinlik gösterdi.

Hayatı boyunca çeşitli görevlerde bulundu, tutuklanmalar yaşadı ve sürgünlere gönderildi. Ancak 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanıyla geri döndü ve İttihat ve Terakki adayı olarak Antalya mebusu seçildi. Gazetecilik alanındaki etkinliği devam etti ve “Le Courrier d’Orient” gazetesini yayınladı. Ayrıca Şinasi’nin başlattığı Tasvir-i Efkâr gazetesini “Yeni Tasvir-i Efkâr” adıyla devam ettirdi.

Toplamda 40’tan fazla telif ve çeviri kitabı bulunan bu önemli isim, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde gazetecilik, yayıncılık ve edebiyat alanında etkili olmuştur.

kaynakça:

  • turkedebiyati.org, Ebuzziya Tevfik, erişim tarihi: 21 Ağustos 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi