Gündelik Hayat

Güllaç Şekerlenir mi?

Ramazan ayının vazgeçilmez tatlılarından biri olan ve Ramazan ile özdeşleşen “güllaç” süt, şeker, gül suyu, ceviz ya da tercihen nişasta ile yapılan oldukça hafif bir tatlıdır. Güllaç az kalorili ve hafif olmasından dolayı ramazanda iftardan sonra tercih edilmektedir. Güllaç çok tüketildiğinde ise kişiden kişiye göre değişen bazı yan etkileri olabilir. Örneğin süte karşı aşırı hassasiyetinizin olması ya da laktoza karşı bir alerjinizin olması güllaç yediğinizde sindirim sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra eğer güllacı yemekten hemen sonra tüketirseniz bu durum bazı kişilerde gaz problemlerine neden olmaktadır. Peki güllaç şekerlenir mi?

Güllaç yapıldıktan belli bir süre sonra tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Yaptıktan sonra 1-2 saat dinlendirilir ve sütünün çekilmesi beklenir. Kıvamını yakalayan güllacın tüketilmesi gerekir. İçinde bulunan süt ve şeker fazla durduğu zaman kuruyabilir ve güllacınızın şekerlenmesine neden olur. Bunda Güllacı yaparken süt ve şekerin iyice homojen bir şekilde karıştığına emin olmanız önemlidir. Aksi durumda üstte kalan şeker kuruyabilir ve güllaç şekerlenir. Yine buzdolabında ya da dışarıda saklanma durumuna göre bu durum değişir. Fakat bol süt ile yapılan bu tatlının uzun bir ömrü yoktur. İşlenmiş süt ve rafine şeker çok beklediğinde bozulmaya açıktır. Bundan dolayı güllacı yiyeceğiniz kadar yapmalı ve şekerinin iyice eriyip erimediğine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi