Kadıköy Metrosunda Kitap Okuyan İnsanlar

Kadıköy metrosu, Kadıköy iskelesinin yanı başındaki Metro durağından başlayıp, hatta yeni eklenen duraklarla beraber Tavşantepe’ye kadar uzanan metrodur. Ortalama 5 dakikada kalkan metro, en son durağa 30-40 dakika gibi bir süreyle ulaşır. Kadıköy metrosunda en ilgimi çeken şeyden bahsetmek istiyorum: Herkes kitap okuyor.

Örneğin Gayrettepe metrosu, Nispetiye Metrosu gibi metro hatlarında çok sık karşılaşılamayan bir durumdur. Fakat Kadıköy metrosunda durum çok farklı herkes en azından bir gazete kupürünü eline alıp okuyor. Üstelik okumada ciddi bir kalite artışından da bahsetmeliyim. Ulusların Düşüşü, Hayvanlardan Tanrı’lara Saphiens gibi kalburüstü kitaplar da yine Kadıköy metrosunda görebileceğiniz türden kitaplardır. Vaktin herhangi bir önemi yok; ister 8 metrosunda ister 14 metrosunda her zaman okuyan, elinde okumak için almış argümanları olan insanları görürsünüz.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de Siyasetten Nasıl Anlayabilirsiniz?

Avrupa yakasına nazaran metrolarda saygı da üst düzeyde. Örneğin hiçbir Kadıköy metrosunda binenlerin inenlere öncelik vermediğine şahit olmadım. Bu sa galiba okumayla artış gösteren saygı ve edeple alakalı bir şey.

Öte yandan metro ahalisinin Avrupa yakası ahalisine göre bir kademe daha elit olmayan yerlerde yaşadığını göz önünde bulundurulduğunda müthiş bir kazanım söz konusu. Toplu taşımada Türkiye’de yavaş yavaş okuma kültürü oturmaya başlamış. Örneğin insanlar, kitap okuyanlara ‘görgüsüz’ değil, ‘kültürlü’ ya da ‘vaktini boş geçirmek istemeyen’ biri gözüyle bakıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Hayata Sımsıkı Tutunmanız İçin Tek Geçerli Neden

Türkiye’de görülmesi arzu edilen manzaralardan biridir; toplu taşımada kitapların okunması. Herkes okusun ve böylece saygıyı, önceliği, insana insan olduğu için değer vermeyi en temelden öğrenmiş olarak yükselir ve bu sayede ilerlememizi sağlam inşa etmiş oluruz. Türkiye hakkında karamsar düşüncelere kapıldığınız zaman Kadıköy metrosuna binin. Oradaki insanların kitap okumaya meyillerine şahit olun. Ve elbette ki görüşünüz değişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat