Muhafazakar Ne Demek?

Bazı durumlarda sıfat, bazı durumlarda isim. Muhafazakar. Tutucu, koruyucu, geçmiş değerlere sıkı sıkıya bağlı kişi anlamlarına gelir. Dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir. Kelimenin kökeni Arapça Ha, Fe ve Zel harfleridir. Üç harf üzerine çekimlenen kelimenin aslı “Hafeza”dır. Yardımcı fiillerle ve isimlerle muhafazakar kelimesi;

* Muhafazakar aile,
* Muhafazakar kesim,
* Muhafazakar toplum yapısı,
* Muhafazakar düşünmek,
* Muhafazakar düşünce,
* Muhafazakar şehir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Göğermek

Aynı harflerden türeyen kelimeler aşağıdaki gibidir:

Hafız: Tutan, ezberleyen, koruyan anlamlarına gelir. Hafız, aynı zamansa Kuran-ı Kerim’i ezberleyen insanlara da denir. Buradaki anlam, Kuran-ı Kerim’i koruyan, saklayan, ezberleyendir.

Muhafız: Birilerini ya da bir yerleri korumakla görevlendirilen kişi ya da kişilere denir. Muhafız alayı, muhafız birlikleri gibi terimler de vardır.

İlginizi Çekebilir:  Buna İlaveten Nedir? Ne Demek?

Muhafaza: Koruma, saklama. Bir yerde barındırmak ya da saklamak suretiyle bir şeyi ya da birilerini korumak anlamlarına gelir. “Allah muhafaza” derken “Allah korusun” anlamı kast edilir.

Mahfuz: Korunmuş, korunan, saklanmış, saklanan kişi ya da nesne anlamlarına gelir. “Levh-i Mahfuz” derken Kuran-ı Kerim, yani Allah’ın sözü kast edilir. Buradaki anlam ise “korunan söz, emir ve yasaklar”dır.

İlginizi Çekebilir:  Mevki Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

 

Muhafazakarlığı daha iyi anlamak için sitedeki yazıları okumanızı öneririz;

 

Ulus Baker ve Muhafazakarlık

Muhafazakarlığın Doğuşu

Muhafazakarlığın Altında Yatan Sebepler

Çağdaşlık ve Muhafazakarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir