Para Aşkı Etkiler mi?

Para aşkı etkiler mi? Para, şekillenen dünya düzenini en başından beri etkilediği gibi acı bir gerçek olarak ilişkileri, aşkı ve sevgiyi de etkiler. Para, aşkı da etkileyen büyük bir güç olarak kabul ediliyor.

Şöyle ki iki sevgiliden birinin statü olarak diğerinden üstün olduğunu varsayalım. Diğeri hem statü olarak hem maddi açıdan diğerinden zayıf bir durumda olacak. Ve şöyle bir zorlaştırıcı etken koyalım. Zayıf olan diğerinden yaşça küçük olacak. Şimdi durumu düşünelim. Her ne kadar sevginin büyüklüğünden bahsetmek istesek de belirli bir noktadan sonra iş, paraya ve maddiyata bakıyor.

Para Yaş Sorununu Çözer mi?

İlişkilerde yaş problemi, diğer meselelere göre biraz daha altta olanı tahrip eden bir problemdir. Çünkü çözemezsiniz. Yaşınızı büyütemezsiniz. Yaş farkını, problemini kapatacak iki şey vardır:

– İleri derecedeki saplantılı sevgi
– İleri derecedeki maddi güç

Para, görüldüğü üzere ilişkilerdeki yaş problemini çözen büyük bir güç. Günümüz dünyasında para babalarının kendilerinden yaşça küçük insanlarla beraber olması neyle açıklanabilir?

Para İlişkiyi Değiştirirse Kişinin Ahlakı Değişir mi?

Şöyle ki, eğer sizi paranız yokken sevmeyen ya da sevme ihtimali olmayan birinin sizi paranız varken sevmesi ahlaken bir dilemmadır. Genellikle daha sonradan paraya -maddi güce- sahip olan insanların yaşadığı bir tezattır. O kişiye bakışınız değişir mi? Sevgi, ileri derecedeyse, siz mutluluğunuzun inşası olarak parayı kullanırsınız; tamamen onu elde etmek için değil.

Para, kimilerinin tamamen savunma mekanizması olarak geliştirdiği itici ve çirkin bir güç değil ilişkileri yönlendiren, mutlu veya ideal birliktelikleri inşa eden bir güçtür.

Para, intibayı olumlu yönde etkiler. Şöyle bir düşünün. Birisine aşıksınız ve o kişi daha önce kendi başına ya da kendi imkanlarıyla yapamadığı şeyleri sizleyken çok kolay yapabiliyor. Dilediğini dilediği zaman elde etmek nitekim büyük bir güç. Bu gücü ender şeyler sağlar. Günümüzün ender olarak değirdirilecek en önemli metası ne kadar kabul etmesek de paradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.