Sosyoloji

Walter Lippmann Görüşleri Nelerdir?

Walter Lippmann 1889 yılında dünyaya gelmiştir. Literatüre “Soğuk Savaş” kavramını ilk tanıtanlar arasında yer alan isimdir. Bununla birlikte Lippmann, Amerikalı yazar, gazeteci ve aynı zamanda önemli bir siyaset bilginidir. Lippman 20. yüzyılın iletişim alanındaki önemli çalışmaları olan bir isimdir. İletişim kuramcıları tarafından hala kullanılan ve tartışılan stereotype, sahte çevre (pseudo-environment),  “kafamızdaki dünya tahayyülü” (picture in our heads), rızanın üretimi (manufactıre of consent) gibi kavramları literatüre kazandırmıştır. Lippmann, temel olarak toplum, basın ve demokrasi arasındaki ilişkiyi kitle iletişim araçları çerçevesinde değerlendirmiştir.

Bu anlamda onun çalışmaları yaşadığı dönemin tarihsel koşullarını, siyasal gelişmeleri ve kendi öznel hayatına dair özellikleri barındıran bir içeriğe sahiptir. Lippmann, yazar, yorumcu ve danışman gibi birçok unvana sahip olsa da kendisi daha çok bir gazeteci olarak tanınmaktadır. Lippmann’ın 1925 yılında yayımladığı Hayalet Kamu (The phantom public) başlıklı kitabında toplumda yerleşik bir sistem olarak demokrasinin gerektiği gibi işlemediğini ve toplumun baskın güçler tarafından ne şekilde manipüle edildiğini ele almıştır. Bununla birlikte Lippmann, yönetim mekanizması içinde bireylerin tek tek kendilerini yönetme fikrinin geçerli olmadığını, bireylerin birçoğunun yönetim konusunda birer izleyici pozisyonunda yer aldığını belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi