Bakır Madeni Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakır madeni nedir? Nerelerde çıkarılır? Dünyadaki ve Türkiye’deki rezervi ile özellikleri ile bakır madeni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Daha önceki yazılarımızda Türkiye’deki çıkarılan önemli madenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda da kısaca bakır madeninden bahsedeceğiz. 

Bakır Madeni Nedir? 

Bakır, oldukça kolay işlenen bir madendir. Bu nedenden dolayı bakır işlemesi, milattan önce 5000’li yıllara kadar dayanmaktadır. İnsanlık tarihinde bakır madeni, oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Fakat Sanayi Devriminden sonra artan elektrik ihtiyacı doğrultusunda bakıra olan talep de doğru orantıda artış göstermiştir. Bakır, günümüzde gelişmiş ülkelerin çelik ve alüminyumdan sonra en çok kullandığı madenlerin başında yer almaktadır. 

Dünyadaki Rezervi 

2010 yılında bakır madeni, dünya genelinde 16 milyon ton üretilmiştir. Dünyadaki bakır üretiminde söz sahibi olan ülkeler kısaca şöyledir: 

– Şili 

– Peru 

– Amerika Birleşik Devletleri 

– Avustralya 

– Endonezya 

– Çin 

Türkiye’deki Rezerv ve Üretimi 

Türkiye’nin 2010 yılındaki rezervi toplam 341 milyon tondur ve dünya genelinde “rezerv” bakımından oldukça önemli ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’deki bakır üretim yerleri (çıkarıldığı yerler) ise kısaca şöyledir:

1. Elazığ-Maden (Ergani Bakır İşletmeleri) 

2. Artvin-Murgul (Göktaş) 

3. Kastamonu-Küre 

Bu yerlerin yanı sıra Rize Çayeli’nde bulunan bakır yatakları ise 1994 yılından itibaren işletilmeye başlanmıştır. 

Kullanım Alanları Nelerdir? 

Bakırın kullanım alanları oldukça farklılık gösteriyor. Bakırın kullanım alanları arasında birkaç maddeyi şöyle sıralamak mümkün:

1. Elektrik ve elektronik sanayi 

2. İnşaat sanayi 

3. Ulaşım sanayi 

4. Kimya 

5. Kuyumculuk 

6. Boya 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir