Tarih

Racconigi Antlaşması Nedir?

Racconigi Antlaşması ya da Racconigi İttifakı. İtalya ve Rusya’nın 1909 yılında imzaladıkları; Rusların İtalya’nın Trablusgarp’taki menfaatlerini, İtalyanların ise Rusların Boğazlardaki menfaatlerini tanıdığı, karşılıklı güven ve destek sözleri verdikleri antlaşmadır.

Antlaşmanın Öncesi

1870 yılında siyasi birliğini tamamlayan İtalya, bu tarihten sonra, sömürgecilik yarışında geç kaldığı gerekçesiyle oldukça saldırgan ve agresif bir dış politika izlemeye başladı. Bu çerçevede, İtalya ilk olarak Doğu Afrika ülkesi olan Habeşistan’ı işgal etti. İtalya, yine sonradan işgal edeceği Habeşistan’da beklemediği bir hezimete uğradı.

İtalya, Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’da zayıf bir güç olması ve kendi ülkesindeki fazla nüfusu Trablusgarp’a yerleştirmek istemesi üzerine kendisine sömürge olarak burayı seçmişti.

Esasen İtalya, Trablusgarp’ı 20. Yüzyılın başlarında kendisine sömürge olarak seçmiş, çeşitli devletlerle bunun alt yapısını oluşturmuştu.

Avusturya (Bosna-Hersek’in kendileri tarafından ilhakına İtalyanların destek çıkması halinde İtalya’ya destek vaat etmişlerdir), Almanya, Fransa (Fas’ı almasına yardımcı olması halinde Trablusgarp’ta İtalyanlara destek sözü vermiştir) ve İngiltere’nin (İtalya’yı üçlü ittifaka dahil etmek isteyen İngiltere de İtalyanların Trablusgarp’ı işgal etmesine onay vermiştir) desteğini alan İtalyanlar, Trablusgarp’ı işgale başladı. Fakat işgalden önce Rusya ile özel bir antlaşma gereği duydu.

Diğer Avrupalı devletlerin özellikle İngiltere ve Fransa’nın sömürgecilik yarışında attığı büyük adımlara rağmen İtalya’nın önemli bir sömürgesi yoktu. Bu çerçevede somut adımlar atmak isteyen İtalya, bölgede Rusya ile işbirliği içine girdi. İşbirliği Racconigi Antlaşması’nı ortaya çıkardı. Antlaşmaya göre;

İtalya ve Rusya, 1909 yılında imzaladıkları anlaşmaya göre birbirlerinin menfaatleri doğrultusunda hareket edecek ve yine birbirlerine karşılıklı güven ve destek sözü vereceklerdi.

1533 İstanbul Antlaşması

1606 Zitvatorok Antlaşması

1699 Karlofça Antlaşması

1718 Pasarofça Antlaşması

1774 Küçük Kaynarca Antlaşması

1800 El Ariş Antlaşması

1812 Bükreş Antlaşması

1829 Edirne Antlaşması

1833 Kütahya Antlaşması

1833 Hünkar İskelesi Antlaşması

1838 Balta Limanı Antlaşması

1856 Paris Antlaşması 

1878 Berlin Antlaşması

1909 Racconigi Anlaşması

1912 Uşi Antlaşması

1925 Locarno Antlaşması

Sykes-Picot Antlaşması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds