Gündelik Hayat

Alfabeden L ve E’yi Çıkarırsak Geriye Kaç Harf Kalır?

Alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır? Brain Test isimli zeka oyunun en zorlayıcı sorularından biri olan ”alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır” sorusunun doğru cevabı nedir? Daha önceki yazımızda çeşitli zeka oyunu sorularından ve cevaplarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır” sorusundan söz edeceğiz.

Alfabeden L ve E’yi Çıkarırsak Geriye Kaç Harf Kalır?

Öncelikle sorunun aldatmaca ve yanıltıcı olduğunu belirtelim. Alfabede 29 harf var sırasıyla: a b c ç d e f g ğ h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z. Toplamda 29 olan alfabedeki harf sayısından ”l” ve ”e” harfini çıkardığımız zaman geriye şöyle; a b c ç d f g ğ h ı i j k m n o ö p r s ş t u ü v y z bir tabloda 27 harf kalması ve sorunun doğru cevabının da 27 olması lazım ancak sistem 27 cevabını doğru olarak kabul etmiyor. Peki doğru cevap ne?

Sorunun doğru cevabı: 4

Sorunun nasıl 4 olduğuna bakalım. Alfabe kelimesinde kaç tane harf olduğuna göz atalım:

  • A, L, F, A, B, E

Toplamda 6 harf var. Bu harflerden E ve L harfini çıkardığımız zaman geriye 4 harf kalıyor Bunlar da A, A, F ve B harfleri. Brain Test isimli uygulamadaki yanıltıcı sorulardan biri olan bu soru, daha önce başka bir formla sorulmuştu. Soru şu şekildeydi;

  • Haftada 2 kez ayda 1 kez yılda iç olmayan nedir?

Bu soruya mantıklı baktığımız zaman böyle bir kavram ya da cevap yok. Ancak ipucunda da belirtildiği üzere cevap kelimelerde saklı. Tek kelimelere baktığımız zaman haftada 2 kez A; ayda bir kez A; yılda ise hiç ”A” harfi bulunmuyor. Dolayısıyla doğru cevabımız ”A” harfi olacak.

Diğer Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi