Alfabeden L ve E’yi Çıkarırsak Geriye Kaç Harf Kalır?

Alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır? Brain Test isimli zeka oyunun en zorlayıcı sorularından biri olan ”alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır” sorusunun doğru cevabı nedir? Daha önceki yazımızda çeşitli zeka oyunu sorularından ve cevaplarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”alfabeden l ve e yi çıkarırsak geriye kaç harf kalır” sorusundan söz edeceğiz.

Alfabeden L ve E’yi Çıkarırsak Geriye Kaç Harf Kalır?

Öncelikle sorunun aldatmaca ve yanıltıcı olduğunu belirtelim. Alfabede 29 harf var sırasıyla: a b c ç d e f g ğ h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z. Toplamda 29 olan alfabedeki harf sayısından ”l” ve ”e” harfini çıkardığımız zaman geriye şöyle; a b c ç d f g ğ h ı i j k m n o ö p r s ş t u ü v y z bir tabloda 27 harf kalması ve sorunun doğru cevabının da 27 olması lazım ancak sistem 27 cevabını doğru olarak kabul etmiyor. Peki doğru cevap ne?

Sorunun doğru cevabı: 4

Sorunun nasıl 4 olduğuna bakalım. Alfabe kelimesinde kaç tane harf olduğuna göz atalım:

  • A, L, F, A, B, E

Toplamda 6 harf var. Bu harflerden E ve L harfini çıkardığımız zaman geriye 4 harf kalıyor Bunlar da A, A, F ve B harfleri. Brain Test isimli uygulamadaki yanıltıcı sorulardan biri olan bu soru, daha önce başka bir formla sorulmuştu. Soru şu şekildeydi;

  • Haftada 2 kez ayda 1 kez yılda iç olmayan nedir?
İlginizi Çekebilir:  Easy Game 4. Seviye “Burada Kaç Elma Var” Sorusunun Cevabı Nedir?

Bu soruya mantıklı baktığımız zaman böyle bir kavram ya da cevap yok. Ancak ipucunda da belirtildiği üzere cevap kelimelerde saklı. Tek kelimelere baktığımız zaman haftada 2 kez A; ayda bir kez A; yılda ise hiç ”A” harfi bulunmuyor. Dolayısıyla doğru cevabımız ”A” harfi olacak.

Diğer Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz